strony autorów miesięcznik   Trompka i Czynele

Serwis wiadomości salonowych to wybór najistotniejszych informacji kulturalnych z kraju i ze świata. Aktualizowany najwyżej raz w miesiącu, chyba, że wydarzy się rzeczywiście coś bardzo zajmującego.
Informacje po upływie miesiąca trafiają do naszego archiwum



Wiadomość miesiąca - LUTY 2002


W lutym najwięcej emocji wzbudził „Powrót Baltazara Gąbki” i ta właśnie informacja otrzymała tytuł „Wiadomości miesiąca” oraz prawo do ubiegania się o zaszczytny laur „Wiadmomości roku 2002”.

Zachęcamy do typowania, Państwa zdaniem, najciekawszej wiadomości miesiąca. Wszystkie wiadomości przytoczamy za serwisem PAP.

Profesor Gąbka powraca do księgarń

W lutym do księgarń trafi pierwszy tom nowego wydania przygód profesora Gąbki - bohatera klasyki polskiej literatury dla dzieci i jednej z najpopularniejszych polskich dobranocek.
Spektakularny sukces Harry'ego Pottera pokazał wydawcom, jak ważny i chłonny jest rynek książek dla dzieci. Wydawnictwo Literackie postanowiło przypomnieć czytelnikom klasykę polskiej literatury dla dzieci - przygody profesora Baltazara Gąbki, Dona Pedro, Bartoliniego Bartłomieja i Smoka Wawelskiego. Kolejne trzy tomy przygód poddanych Króla Kraka ukażą się w ciągu zaledwie czterech miesięcy: publikację „Porwania Baltazara Gąbki” zapowiedziano na luty, w kwietniu ma trafić do księgarń „Misja profesora Gąbki”, zaś w maju można oczekiwać trzeciej części zatytułowanej „Gąbka i latające talerze”.
Każdy tom powieści Stanisława Pagaczewskiego uzupełniają ilustracje Alfreda Ledwiga. Będą się one jednak różniły od rysunków znanych z poprzednich wydań kolorem, który opracowano na nowo. Trylogia Stanisława Pagaczewskiego o przygodach profesora Baltazara Gąbki to klasyka literatury dziecięcej. Książki, choć przeznaczone dla młodego czytelnika, znajdują wielbicieli także wśród dorosłych czytelników.

Wiadomość miesiąca - MARZEC 2002

Laureat otrzymał kubeczek

Profesor Michał Głowiński został tegorocznym laureatem przyznawanej w Krakowie nagrody im. Kazimierza Wyki. N/z (fot. Jacek Bednarczyk/pap): laureat ogląda kubeczek otrzymany od Wisławy Szymborskiej (w głębi).




Wiadomość miesiąca - KWIECIEŃ 2002

Zasłużony działacz kultury

Ponad 50 osób zajmujących się w rzemiosłem artystycznym otrzymało we wtorek odznaczenia „Zasłużony działacz kultury”. Uroczystość odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie.

„Minister kultury przyznaje tą odznakę osobom, które wniosły szczególnie duży wkład do kultury polskiej. Rzemiosło artystyczne jest nadal bardzo ważną dziedziną sztuki, wystarczy popatrzeć na zamek, w którym odbywa się ta uroczystość. Większość prac wykonali tu właśnie rzemieślnicy” - powiedziała Anna Midura z Departamentu Edukacji Kulturalnej ministerstwa.

Wśród odznaczonych znaleźli się rzemieślnicy reprezentujący różne dziedziny tego fachu - konserwację, stolarstwo, kowalstwo artystyczne, szklarstwo, skórnictwo.

Barbara Kamińska od prawie trzydziestu lat projektuje i wykonuje żyrandole według starych wzorów. „Moje żyrandole zdobią m.in. Pałac Królewski i Belweder. Mam nadzieję, że ta nagroda pociągnie za sobą dalsze poparcie ze strony ministerstwa. Chodzi głównie o wspieranie edukacji w zakresie rzemiosła artystycznego” - powiedziała PAP.


Wiadomość miesiąca - MAJ 2002

Turyści dewastowali dach bazyliki.

Rozpoczęła się wymiana zabytkowych, liczących trzysta lat, dachów nad bazyliką jasnogórską. W ciągu kilku tygodni zostanie wymieniona drewniana więźba, a dach pokryją nowe blachy miedziane.
Dach bazyliki na Jasnej Górze pokryto w latach 90. XVII wieku i od tego czasu nie był poddawany renowacji. Jego drewniana konstrukcja, krokwie, łączniki i belki w ciągu trzech stuleci uległy znacznym zniszczeniom. "Spróchniały lub zgniły w 30-40 procentach" - szacuje administrator klasztoru, o. Czesław Brud.
Po wymianie części drewnianych, dach zostanie pokryty nowymi płatami blachy miedzianej. "Do wymiany jest ponad tysiąc metrów kwadratowych blachy" - wyjaśnia o. Brud. Kosztowny ten materiał częściowo pochodzi jeszcze z zakupu dokonanego na rzecz remontu tzw. Starego Świata, który spalił się w pożarze w roku 1990.
Jak wyjaśnia Andrzej Obłoza, kierujący ekipą remontową, dawniej do przytwierdzania blachy do konstrukcji nośnej, stosowano kute kowalskie gwoździe, na które miedź działała jak kwas i dziś w tych miejscach pozostały tylko dziury. "Stara blacha jest tak dziurawa, że podczas deszczu trzeba stać pod nią z parasolką".
Według rzecznika prasowego Jasnej Góry, o. Stanisława Tomonia, do dziur w dachu przyczynili się też młodzi turyści, "zrzucający z wieży na bazylikę rozmaite twarde i ciężkie przedmioty, jak kamienie i śruby".
Przygotowania do remontu rozpoczęto już zimą, kiedy odgruzowano strychy i poddasze bazyliki. Teraz trwa wymiana więźby dachowej i blachy - sukcesywnie od szczytu bazyliki w kierunku wieży. Do końca kwietnia planowane jest nowe pokrycie na odcinku od szczytu do sygnaturki, tj. mniej więcej na połowie powierzchni.
Prace prowadzone są w szczególnie niebezpiecznych warunkach, bez rusztowań, a tylko na linach i krzesełkach. Ekipa Andrzeja Obłozy ma jednak w takich pracach bardzo duże doświadczenie. Jej dziełem jest bowiem ponad 60 kompleksowych prac tego typu, przede wszystkim na wieżach i hełmach wież polskich kościołów zabytkowych.
Prace remontowe i konserwatorskie, trwające na Jasnej Górze od kilku lat, wyraźnie nabrały tempa. Na święto Matki Bożej Królowej Polski (3 maja) planowane jest poświęcenie odrestaurowanej Kaplicy Cudownego Obrazu. Jeszcze w bieżącym tygodniu powrócą na ściany kaplicy liczne dary i wota, nad którymi prace konserwatorskie dobiegają końca.






© 3NELE 2000-2002
e-mail
WIADOMOŚCI - GRY I ZABAWY - LITERATURA - MODA - MAGAZYN