strona główna archiwum miesięcznik
Komunikaty




Rusza nowy projekt Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i Wydawnictwa Czarne – cykl spotkań z autorami z Europy Środkowej i Wschodniej publikującymi w wydawnictwie Moniki Sznajderman i Andrzeja Stasiuka. Gościem organizatorów będzie w marcu młody litewski prozaik, eseista, dramaturg, reżyser filmów dokumentalnych, autor przetłumaczonej niedawno na polski powieści Historia z chmury, Marius Ivaškevičius. Terminy spotkań: 14 marca, Warszawa, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, godz. 19.00 (obecna będzie tłumaczka Jagoda Rogoża); 15 maraca, Galeria BWA, Lublin, ul. Grodzka 5 a, godz. 17.30 (prezentacji książki dokona Andrzej Stasiuk, w czasie spotkanie wystąpi zespół tradycyjnej muzyki litewskiej „ALNA”).
Kontakt z organizatorami: office@gardzienice.art.pl



Od 1 do 31 marca br. w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach będzie można obejrzeć wystawę: Andrzej Pawłowski 1925-1986. Andrzej Pawłowski był profesorem i dziekanem założonego przez siebie przy krakowskiej ASP Wydziału Form Przemysłowych, członkiem-założycielem Grupy Krakowskiej, a także Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, należał do ZPAP i ZPAF, uczestniczył w Międzynarodowej Radzie Wzornictwa Przemysłowego. Zróżnicowana twórczość artysty obejmuje dziedziny tradycyjnie zaliczane do rzeźby, malarstwa i fotografii. Wystawa obejmie wszystkie cykle prac wszechstronnego artysty, w sumie ok. 80 dzieł.



Od 10 do 16 marca br. w Toruniu, w Studenckim Klubie Pracy Twórczej Od Nowa trwać będą X Akademickie Spotkania Teatralne KLAMRA' 2002. Spektakle zaprezentują teatry: „Kana”, „Wiczy”, „Cinema”, „Świnia”, „Porywacze ciał”, „Dada von Bzdülöw”, „Cogitatur” oraz Marcin Brzozowski. W ramach imprez towarzyszących organizatorzy zapowiadają m.in. wystawę fotografii, spotkanie z Leszkiem Mądzikiem, prezentacje filmów, spotkania dyskusyjne, koncerty oraz spektakl pt. Kalafior w wykonaniu Teatru „Bez Nazwy” z Torunia.



Stowarzyszenie KRAKOWSKA ALTERNATYWA oraz „Ha!art” zapraszają do wzięcia udziału w sesji literaturoznawczo-medioznawczej LITERNET. Planowana na kwiecień 2002 roku sesja jest centralnym punktem projektu o tej samej nazwie. Projekt LITERNET dotyczy najprężniej obecnie rozwijającego się obiegu literackiego i kulturowego oraz stanowi próbę podsumowania dekady upowszechnienia się Internetu w Polsce. LITERNET zasadniczo ogarnia zjawiska literackie zachodzące w sieci i powstałe na skutek sieciowych asocjacji – typ twórczości, język, zagadnienia publikacji i dostępu do tekstów artystycznych oraz periodyki sieciowe. Dynamika nowego medium – Internetu wymaga poważniejszego niż dotąd zainteresowania. W projekcie przede wszystkim podkreślona zostanie kulturotwórcza rola Internetu i dotychczasowy wpływ sieci na obieg literacki. Ważnym elementem projektu jest prezentacja nieustannie ewoluującego języka sieci. Sesja ma charakter ogólnopolski. Wystąpią na niej literaturoznawcy i krytycy wywodzący się z różnych uniwersytetów i placówek naukowych, redaktorzy sieciowych pism literackich, a także pisarze publikujący w sieci, doktoranci, studenci. Projekt skierowany jest do polskiej inteligencji żywo zainteresowanej najnowszymi zjawiskami zachodzącymi w świecie literatury. Sesja LITERNET poprzedzona zostanie cyklem prezentacji twórczości literatów publikujących w sieci oraz autorów e-booków. W trakcie sesji organizatorzy przewidują czat moderowany w celu umożliwienia uczestnictwa w tym wydarzeniu możliwie dużej liczbie chętnych – głównie środowiskom szkolnym. Materiały zaprezentowane (nadesłane i wygłoszone) w trakcie sesji zostaną wydane w formie e-booka i tradycyjnej książki.
Proponujemy następujące tematy sesji:

– życie literackie w internecie;
– izolowane społeczności internetowe;
– „literatura sieci” (blogi, literatura hipertekstowa);
– internet jako temat w literaturze tradycyjnej;
– język „literatury sieci”;
– literackie czasopisma sieciowe;
– strony autorskie;
– aspekty techniczne tworzenia i prowadzenia witryny z literaturą;
– jak można nauczać literatury przez internet?
Opiekę merytoryczną nad imprezą sprawuje Uniwersytet Jagielloński. Więcej informacji o sesji i projekcie można uzyskać na stronach redakcja@ha.art.pl lub www.ha.art.pl/LITERNET, a także pod numerem telefonu 0606303850.

Koordynator projektu
Piotr Marecki



Napisz do nas: FA-art@FA-art.pl






Menu miesięcznika „FA-art”


• data ostatniej aktualizacji: 05.08.2003, 22:28 •