Wydrukuj tę stronę
wtorek, 04 grudzień 2012 12:04

Najtaniej jest z literaturą

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W „Gazecie Wyborczej” (28-29 stycznia 2012) obszerny blok poświęcony cyfryzacji archiwów kulturalnych i udostępnieniu tychże eterycznych dóbr via internet i non profit. Chodzi o wszelką produkcję kulturalną, tak wizualną, jak audialną czy literacką. Problem stanowią prawa autorskie i dziennikarz, Roman Pawłowski, zwraca się do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego z kilkoma pytaniami dotyczącymi możliwych scenariuszy rozwiązania tej zawiłej kwestii.

 

Minister odpowiada: „Chcemy w najbliższych latach część praw autorskich po prostu wykupić”. Następuje teraz kilka szczegółów technicznych, po czym Pawłowski pyta: „Ile to mogłoby kosztować?”. Minister: „O dziwo, najtaniej jest z literaturą. (...) Państwo polskie stać na to, aby wszystkich współczesnych polskich pisarzy wyposażyć w tantiemy i umieścić ich książki w domenie publicznej.” Dura veritas! Taka jest smutna prawda o tym segmencie rynku: technicznie rzecz ujmując, możemy sobie pozwolić – jako państwo – na książki za darmo. Dzielny minister wykazał się podziwu godną szczerością. Taka jest prawda.
 
Mowa Goliata jest bez zarzutu i my się cieszymy (wszak chodzi o rzecz pospolitą, czyli naszą wspólną), że razem wzięci dysponujemy taką potęgą. Ale, ale... Cóż jeszcze państwo mogłoby uczynić z pisarzami współczesnymi? Może znaleźć po budce dróżniczej dla każdego, obdarować wszystkich posadą Reymonta, aby mogli ścibolić po karteczkach swoje nie do końca niezbędne esy-floresy?

 

Czytany 17997 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 grudzień 2012 12:08
Marek K.E. Baczewski

Marek K.E. Baczewski – ur. 1964, poeta, prozaik, krytyk literacki, autor słuchowisk radiowych, felietonista „FA-artu″ oraz kwartalnika „Opcje″. Mieszka w Zawierciu. Laureat nagrody poetyckiej im. R.M. Rilkego. W maju 2007 roku został nominowany do Nagrody Literackiej Gdyni za tomik Morze i inne morza. Wydawnictwo FA-art opublikowało kilka jego książek poetyckich, ostatnio zaś zbiór opowiadań: Bajki Baczewskiego.

Najnowsze od Marek K.E. Baczewski

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.