Wydawnictwo FA-art Jacques Derrida: <i>SZIBBOLET dla Paula Celana</i>
 
  tu jesteś: książki - Jacques Derrida: SZIBBOLET dla Paula Celana

Jacques Derrida:
Szibbolet dla Paula Celana


Wydawnictwo FA-art. Bytom-Katowice 2000,
ss. 80, format 195x125.
ISBN 83–912880–1–3Wydawnictwo FA-art zaprasza na spotkania z tłumaczem książki Adamem Dziadkiem promujące książkę Szibbolet dla Paula Celana. Najbliższe odbędzie się:

Tymczasem nie są planowane żadne spotkania.


Jacques Derrida (1930-2004) - filozof; przez wiele lat wykładał w paryskiej École normale supérieure. Sformułowany przez niego projekt dekonstrukcji myśli metafizycznej okazał się najgłośniejszym dokonaniem filozoficznym II połowy XX w.Szibbolet jest poświęcony poezji Paula Celana. Wielopoziomowa, dekonstruktywistyczna lektura utworów poetyckich układa się w „poemat”, którego punktem wyjścia jest poezja Paula Celana, a punktem dojścia próba zdefiniowania samego zjawiska poezji. W swojej pierwszej wersji (opublikowanej wcześniej w języku angielskim) książka była wykładem wygłoszonym podczas International Paul Celan Symposium, które odbyło się w Uniwersytecie Washingtona w Seattle w październiku 1984 roku. Pierwotna postać, rytm i ton wykładu - poza drobnymi zmianami i dodanymi rozwinięciami niektórych myśli - zostały, na tyle, na ile było to możliwe, zachowane.
Przełożył Adam Dziadek.Adam Dziadek - ur. w 1965 r. Badacz literatury i tłumacz z języka francuskiego. Adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury Uniwersytetu Śląskiego. Autor rozprawy Rytm i podmiot w poezji Jarosława Iwaszkiewicza i Aleksandra Wata (Katowice 1999). Przełożył m.in. Pozycje Jacques'a Derridy (Wydawnictwo FA-art, Bytom 1997) oraz Imperium znaków (Warszawa 1999) i Mitologie (Warszawa 2000) Rolanda Barthes'a. Fascynuje go problematyka rytmu, a zwłaszacza jej aspekt filozoficzny. Jego poszukiwania literaturoznawcze koncentrują się na zagadnieniach języka artystycznego. Obecnie przygotowuje książkę na temat ekphrasis w polskiej poezji współczesnej.
Jacques Derrida
Bibliografia dzieł


Chcę nabyć tę pozycję:
•  kupuję u wydawcy z 25% zniżką
• wybiorę się do księgarni