Wydawnictwo FA-art Grzegorz Wróblewski: <i>Hologramy</i>
 
  tu jesteś: książki - Grzegorz Wróblewski: Hologramy

Grzegorz Wróblewski:
Hologramy


Wydawnictwo FA-art. Bytom-Katowice 2006,
ss. 162, format 195x125.
ISBN 83-60406-01-4Wydawnictwo FA-art zaprasza na spotkania autorskie Grzegorza Wróblewskiego promujące zbiór Hologramy. Najbliższe odbędzie się:


Zaglądaj na stronę – wkrótce pojawią się informacje.

Tymczasem spotkania o niezwyczajnym przebiegu, wszystkie tego samego dnia – 24 października 2006, o jednej porze (godz. 18.00) odbyły się równocześnie w kilku miejscach.
Spotkania połączone z projekcją filmu, który był osobistym zaproszeniem autora do lektury „Hologramów”, obfitowały w miniwydarzenia budujące przestrzeń teleobecności. Publiczność miała też okazję przeczytać na role fragmenty sztuki „Mandarynki”.
Miejsca dotychczasowych spotkań:
  • Bytom, Galeria Kronika, Rynek 26 ==>www
  • Kraków, Lokator, ul. Krakowska 27 ==>www
  • Lublin, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21
    ==>www
  • Poznań, Bookarest, Stary Browar, Dziedziniec Sztuki, ul. Półwiejska 42 ==>www
  • Warszawa, Chłodna25, ul. Chłodna 25 (róg Żelaznej)
    ==>wwwGrzegorz Wróblewski — urodzony w 1962 r. w Gdańsku, w latach 1966 -1985 mieszkał w Warszawie, od 1985 r. w Kopenhadze. W latach 1993-1998 współpracował z pismem „bruLion”. Należy do Duńskiego Związku Pisarzy (Dansk Forfatterforening).
Dotychczas wydał zbiory wierszy: Ciamkowatość życia, bibLioteka - Fundacja „bruLionu”, Kraków-Warszawa 1992, Ciamkowatość życia, Wyd. II - Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2002, Planety, bibLioteka - Fundacja „bruLionu”, Kraków-Warszawa1994, Dolina królów, biblioteka „Kartek”, Białystok 1996, Symbioza, barbarzyńcy i nie, Centrum Sztuki-Teatr Dramatyczny, Legnica 1997, Prawo serii, Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2000, Wybór, Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2003, Pomieszczenia i ogrody, Biblioteka Narodowa/Duński Instytut Kultury, Warszawa 2005.
Poza tym wydał szkice i prozę poetycką: Kopenhaga, biblioteka „Kartek”, Białystok 2000, książki w języku duńskim: Siesta pa Norrebro, Brondum/Aschehoug, Kopenhaga1994, Hvis hver fluevinge er talt, Biblioteket Overste Kirurgiske, Kopenhaga1999, Kopenhaga, Biblioteket Overste Kirurgiske, Kopenhaga 2001, Den ny koloni, Biblioteket Overste Kirurgiske, Kopenhaga 2003 i wybór wierszy w Bośni-Hercegowinie pt. Pjesme (Alternativni Institut, Kolaps, Mostar 2002). Utwory Grzegorza Wróblewskiego tłumaczono także na jęz. czeski, słoweński, niemiecki i angielski.

o książce

Hologramy to zbiór dramatów Grzegorz Wróblewskiego opublikowanych pierwotnie w kwartalniku literackim „FA-art”. Wydanie książki promuje twórczość autora przeznaczoną dla teatru, która różni się tonem i podejmowaną problematyką od propozycji autorów młodszego pokolenia debiutujących po 2000 r. Skupiając się na kwestiach niełatwej ponowoczesnej duchowości Grzegorz Wróblewski dopełnia obraz świata przedstawionego współczesnej literatury. Na tom składają się sztuki: Mandarynki, Przesilenie oraz Obserwatorzy. Nazwa zbioru – Hologramy – odnosi się do złudnego, „medialnego” świata, w którym żyją bohaterowie dramatów Grzegorza Wróblewskiego i statusu, jaki przypisują sobie i innym osobom żyjącym w tym świecie.

opinie na temat książki:
Grzegorz Wróblewski znakomicie gra stereotypami, obiegowymi motywami. Każdy z dramatów zaczyna się od sytuacji banalnej. Pijany ojciec na przeprosiny kupił rodzinie mandarynki, schizofreniczny staruszek i jego siostra w domku na prowincji ślęczą nad obrazem, ktoś zamknął kobietę i mężczyznę w izolatce. Jednak po dwóch, trzech kwestiach trudno przewidzieć, w którą stronę potoczy się opowieść. Autor świetnie rządzi naszymi uczuciami. Prowadzi akcję na granicy fikcji realności, a odbiorca musi się dać wciągnąć, ma mu wierzyć i nie wierzyć jednocześnie.

Paweł Stangret, „Dialog”


Robert i Anna żyją w jakiejś mrocznej przyszłości, są poddawani testom przez demiurgicznego doktora Jeffa. Robert niewiele pamięta, chce się wszystkiego dowiedzieć, nie wie komu wierzyć. Słowem – alegoria człowieczeństwa. Mocna końcówka dramatu wynagradza trud przedzierania się przez las tajemnic.

Krzysztof Fiołek, „Lampa”


Wieczór spędzony na oglądaniu tych sztuk byłby istną huśtawką nastrojów. Krztusilibyśmy się ze śmiechu, żeby zaraz potem wpaść w potężną depresję.
Karol Maliszewski, „Dziennik”


Pełne teksty:

Paweł Stangret: Sztuki przeczytane – Grzegorz Wróblewski, Hologramy, „Dialog”, nr 9/2007

Krzysztof Fiołek: Made in Denmark, „Lampa”, nr 4 (37) 2007

Karol Maliszewski, „Dziennik” z dn. 6.12.2006

materiały prasowe:

okładka książki (pdf, 150 dpi, 190 kb)

okładka książki (jpg, 72dpi, 300px szerokości, 120 kb)
Chcę nabyć tę pozycję:
•  kupuję u wydawcy z 25% zniżką
• wybiorę się do księgarni