Wydawnictwo FA-art Piotr Czakański: <i>Zimno</i>
 
  tu jesteś: książki - Piotr Czakański: Zimno

Piotr Czakański:
Zimno


Wydawnictwo FA-art. Katowice 2006,
ss. 80, format 210x148.
ISBN 83-60406-02-2Wydawnictwo FA-art zaprasza na spotkania autorskie Piotra Czakańskiego promujące powieść Zimno. Najbliższe odbędzie się:

w tej chwili nie są planowane żadne spotkania
dotychczas odbyły się następujące:


14 listopada 2006 - Katowice, godz. 19.00
Górnośląskie Centrum Kultury,
Teatr Korez, Pl. Sejmu Śląskiego 2
Pierwsze czytanie Zimna. Czyta Piotr Warszawski,
wprowadzenie – Dariusz Nowacki, w programie występ zespołu The Cracow Klezmer Band

18 listopada - Bytom, godz. 18.00
Galeria Kronika, Rynek 26
Nieokrągła rocznica kwartalnika „FA-art” (1988-2006). 18 – 18 – 18. Osiemnaste urodziny FA-artu osiemnastego o osiemnastej
Spotkanie z redakcją i autorami kwartalnika „FA-art” promujące 65. numer kwartalnika 100. numer miesięcznika oraz najnowszą książkę wydawnictwa FA-art: Zimno


Piotr Czakański (ur. 1965), współtwórca kwartalnika literackiego „FA-art", kurator wystawy poświęconej życiu i twórczości Franza Kafki, prezentowanej na krakowskim Kazimierzu. Założyciel Teatru Ecrit. Autor powieści: Pierrot i Arlekin (1991), Ostatnia amerykańska powieść (1993) oraz Aj (1996). Stypendysta Stiftung Preussische Seehandlung (Berlin, 1996) i KulturKontakt (Wiedeń, 1997). W 2006 roku fragment Zimna ukazał się w antologii Grenzverkehr austriackiego wydawnictwa Drava. Jego liczne, plastyczne i sceniczne realizacje nosiły znamiona prowokacji. Uprawia narciarstwo alpejskie i kolarstwo. Mieszka w Pszczynie.

o książce

Zimno to powieść, której bohaterem jest śmiertelnie chory mężczyzna. Jako dziecko cudem ocalał po wymordowaniu przez hitlerowców swojej rodziny za ukrywanie Żydów. Uratowany przez księdza, wychowywany przez zakonnice, a później przybranych rodziców próbuje, na podstawie strzępków ocalałych fotografii, wyobrazić sobie biologicznych rodziców, rodzeństwo i swoje dzieciństwo. Tytułowe zimno jest przede wszystkim metaforą świata, w którym przyszło żyć bohaterowi. Powieść oszczędna w słowach, ale o wielkiej sile wyrazu.

fragmenty

I jak ja mam nie chcieć marzyć o majowej łące czterdzieści siedem, gdzie z Leną zbierałbym żabki. Lena Pedagog, ucząc mnie liczenia, na razie do dziesięciu, tłumaczy, co to skrzek, i że małe żabki wyrastają czasami na skrzeczące ropuchy. Potem każe mi przyrzec, że nigdy, ale to przenigdy nie wsadzę żabie słomki w tyłek, by porzucić ją nadmuchaną na gościńcu, zaraz za suszarniami desek i nasłuchiwać huku żaby rozjeżdżanej przez ciężarówki, wywożące deski z tartaku. Nie chce mnie widzieć, gdy kwiczę niczym osioł, z grupką chuliganów z sąsiedztwa. To za sprawą Leny przynoszę do domu bukiety i wiedzę o polnych kwiatach. Szczerze mówiąc, powinna darować mi kucie łacińskich nazw, ale jeżeli uzna, że mam ćwiczyć umysł, to zgoda. Mógłbym dzięki temu spędzać z nią więcej czasu na łące. Może nawet udałoby się ją uprosić, byśmy razem zasnęli. Z początkiem maja chłód mógłby jeszcze ciągnąć z ziemi, więc opatulilibyśmy się wełnianym kocem. Może pozostawionym nam przez wyzwalających nas żołnierzy. Puk, puk! Wtulam swoje wymarznięte trzyletnie stopki w nastoletnie uda Leny i zasypiam w spokoju. Lena nasłuchuje mojego oddechu. Naciąga na moją głowę koc. Czuję jego wilgoć, ale jestem bezpieczny. Dopiero wtedy zrozumiałbym, że wojna nie wróci.
(fragment ze strony 42)


Wywiad – fragment powieści opublikowany w miesięczniku FA-art online.Więcej o nowej książce Piotra Czakańskiego na dedykowanej jej stronie www.czakanski.net.materiały prasowe:

okładka książki (pdf, 2,3 Mb)

okładka książki (jpg, 72 dpi, 300px szerokości, 88 kb)

Baner książki Piotra Czakańskiego Zimno
(plik swf, 468x60px, zaszyty link do strony www.czakanski.net, 10 kb)

Baner książki Piotra Czakańskiego Zimno
(plik swf, 468x60px, bez linku, 10 kb)
Chcę nabyć tę pozycję:
•  kupuję u wydawcy z 25% zniżką
• wybiorę się do księgarni