środa, 27 sierpień 2014 20:23

Pierwsze półrocze 2014 roku w FA-arcie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pierwsza połowa 2014 roku upłynęła w FA-arcie pod znakiem działań wydawniczo-promocyjnych oraz poszerzania oferty e-booków.

W nowy rok weszliśmy prezentacją kolejnego numeru kwartalnika. Numer 3/2013, bo o nim mowa, w części eseistycznej wypełniły rozważania podejmujące temat związków ekonomii i literatury. Podczas spotkania promocyjnego numeru, które odbyło się 4 kwietnia na Wydziale Filologicznym UŚ, autorzy kwartalnika i redaktorzy tekstów zamieszczonych w numerze opowiadali zgromadzonym studentom m.in. o tym, skąd wziął się pomysł na taki temat numeru oraz w jaki sposób przejawiają się związki łączące literaturę i ekonomię. Imprezę zorganizowali współwydawcy kwartalnika: Towarzystwo Literackie im. T. Parnickiego oraz Wydawnictwo FA-art.

Działania redakcji koncentrowały się również wokół świeżo wydanych książek: zbioru Więzi wspólnoty. Literatura – religia – komparatystyka pod redakcją Piotra Bogaleckiego, Aliny Mitek-Dziemby i Tadeusza Sławka, Drogi Zakodowany Ewy Piątek oraz Rurand. Prequel Cezarego K. Kędera. Dwie ostatnie pozycje poszerzyły naszą ofertę e-booków (zapoznać się z nią można na platformie z e-bookami Woblink), natomiast druga z owych dwóch dodatkowo wzbudziła spore zainteresowanie recenzentów i doczekała się kilku ciekawych omówień.

 wiezi wspolnoty drogi zakodowany rurand

Na początek 2014 roku przypadło też spotkanie promocyjne trzeciego numeru polsko-niemieckiego rocznika translatorskiego „OderÜbersetzen”, współwydawanego przez Wydawnictwo FA-art. Spotkanie to odbyło się 4 lutego w warszawskim Goethe-Institut. O artystycznych i politycznych aspektach pracy tłumacza z zaproszonymi gośćmi: Magdaleną Heydel, Karolem Sauerlandem i Krzysztofem Zabłockim, rozmawiała redaktor naczelna pisma Bożena Chołuj. Warto od razu zaznaczyć, że kolejny, czyli czwarty, numer rocznika ukazał się w czerwcu. Jego tematem przewodnim są wzajemne relacje i oddziaływania przekładów literackich, a w prace redakcyjne zaangażowała się Eliza Kącka.

 OU3 OU4

Wraz z wiosną światło dzienne ujrzał czwarty (4/2013) numer kwartalnika „FA-art” tematycznie skoncentrowany wokół zagadnienia potencjalności. Zamknięcie roku wydawniczego stało się okazją do większych (25-letnich) podsumowań. 10 maja w warszawskiej klubokawiarni Nie Zawsze Musi Być Chaos w ramach cyklu Kawa i czasopisma odbyło się spotkanie z redaktorem naczelnym pisma Konradem C. Kęderem. Opowiadał on o przeszłości, teraźniejszości i planach na przyszłość oraz ostatnio wydanych książkach autorów „FA-artu”.

Maj przyniósł także wewnątrzredakcyjne ożywienie. Do redakcji dołączyły dwie osoby: Piotr Gorliński-Kucik i Dawid Matuszek. W związku z tym 30 maja w Back Door Gallery w Katowicach miało miejsce otwarte zebranie redakcji kwartalnika „FA-art” (w ramach cyklu SławaSłowa). Krzysztof Uniłowski, Marta Baron i Konrad Kęder, stali redaktorzy kwartalnika odpowiedzialni za ostatnie numery gazety, rozmawiali z nowymi członkami redakcji o przyszłości kwartalnika i planach związanych z nowymi numerami.

 SlawaSlowa 31 05 2014

Pierwsze półrocze 2014 roku zamknęliśmy udziałem w trzeciej edycji Imienin Jana Kochanowskiego organizowanych przez Bibliotekę Narodową. Impreza, na której Wydawnictwo FA-art wystawiło swoje publikacje na kiermaszu książek, odbyła się 14 czerwca w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Goście odwiedzający nasze stoisko mogli się spotkać z autorami związanymi z FA-artem: Anetą Kamińską – tłumaczką wierszy z języka ukraińskiego w antologii Portret kobiecy w odwróconej perspektywie. 12 poetek z Czech, Słowenii, Ukrainy, Krzysztofem Uniłowskim – krytykiem literackim, autorem książki Prawo krytyki, Cezarym K. Kęderem – redaktorem, pisarzem, autorem powieści Rurand. Prequel, oraz Elizą Kącką – krytyczką literacką i redaktorką najnowszego numeru „OderÜbersetzen” (4/2013).

kochanowski 2014 01 kochanowski 2014 02

Czytany 9910 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 sierpień 2016 00:48

może zainteresuje cię też…

  • Fantazman - Skomlenie
    Fantazman - Skomlenie

    Skomlenie to muzyczna interpretacja poematu Cezarego K. Kędera o tym samym tytule, powstałego w 1992 roku, a opublikowanego po raz pierwszy w numerze 10/1994 miesięcznika „Twórczość”. Głos autora oprawiony jest ambientową mieszanką dźwięków Sebastiana Pypłacza. Płytę w wersji CD dołączono do numeru 3/2014 kwartalnika literackiego „FA-art”. Autorką okładki płyty jest Zofia Rogula.

    w muzyka Czytaj dalej...

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.