Ostatnie promocje

Promocje

Zestaw „Stanisław Brzozowski – (ko)repetycje” tomy 1 i 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zestaw promocyjny zawiera książki: Stanisław Brzozowski – (ko)repetycje – tom 1 oraz Stanisław Brzozowski – (ko)repetycje – tom 2.

Stanisław Brzozowski – (ko)repetycje – tom 1. Pod red. Doroty Kozickiej, Joanny Orskiej i Krzysztofa Uniłowskiego. Wydawnictwo FA-art. Uniwersytet Śląski. Katowice 2012. ISBN 978-83-60406-20-5, ss. 336 s., format 145x210 mm.

Chcieliśmy się przyjrzeć temu, jak zaprojektowane przez Stanisława Brzozowskiego pojęcia, sposoby krytycznego myślenia, a także budowania krytycznej wypowiedzi de– i rekontekstualizują się dziś w nowych, a właściwie nowoczesnych i ponowoczesnych epistemach. Wydaje nam się bowiem, że postrukturalistyczne narzędzia, akcentujące fragmentaryczność, płynność, „kłączowatość”, zmienność, paradoksalność — a przede wszystkim performatywność języka, tożsamości, doświadczenia, dobrze oddają specyfikę myślenia i pisania Stanisława Brzozowskiego. W takim kontekście autor Głosów wśród nocy jawi się jako reprezentant/twórca nowoczesnej, krytycznej literatury, w ramach której pisanie staje się sposobem doświadczania, aktem samowiedzy i uprzywilejowanym dyskursem społecznym. (fragment Wstępu)

Więcej o książce

Stanisław Brzozowski – (ko)repetycje – tom 2. Pod red. Tomasza Mizerkiewicza, Andrzeja Skrendy i Krzysztofa Uniłowskiego. Wydawnictwo FA-art. Uniwersytet Śląski. Katowice 2013. ISBN 978-83-60406-29-8, ss. 336 s., format 145x210 mm.

Zgromadzone w tomie teksty proponują nowe interpretacje dorobku Stanisława Brzozowskiego, ale też przyglądają się jego obecności w późniejszych, radykalnie różnych projektach krytycznych, ideowych, artystycznych. Takie bogactwo odczytań i nawiązań świadczy o tym, że zmarły na początku ubiegłego stulecia Stanisław Brzozowski to „krytyk towarzyszący” całemu XX wiekowi, który w swych pismach wyraził zalążkowo wiele współczesnych nam problemów i niejako zaprojektował (przynajmniej na polskim gruncie) większość później rozwijanych postaw. Nie mogło zatem być inaczej — autorzy tego tomu nie tylko opisują, lecz również sami zabierają głos w niekończącym się sporze o Brzozowskiego.

Więcej o książce

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.