O kwartalniku

Redakcja

Redakcja do 2016 roku

Więcej informacji o kwartalniku

Informacje dla potencjalnych autorów

Spisy treści

są dostępne na naszych stronach

Spisy treści numerów kwartalnika „FA-art” od roku 2000 do numeru bieżącego można znaleźć także na stronach Katalogu Czasopism.pl.

Specjalny numer kwartalnika w języku niemieckim, przygotowany na Targi Książki we Frankfurcie w roku 1998 - pełne wydanie.

wtorek, 07 styczeń 2014 23:13

Heligoland (2)

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Historia zaczyna się zawsze nieco wcześniej - historia słuchania płyty i historia opowiadana w tekstach na płycie także. Akurat w jej przypadku można przyjąć, że historia zaczyna się od singla. Coś w niej musiało mnie przecież zanęcić?
Wydany w 2010 album z piosenkami pt. Heligoland promował singiel z utworem Psyche, co daje pole do popisów interpretacyjnych, zwłaszcza jeśli pomyśleć o Grekach. Ale przecież wcześniej była epka, a na epce Splitting the Atom, a przed epką coś tam, a po epce remiks. Znacie to, w sumie nie warto nawet przepisywać z Wikipedii.

I co tu dużo mówić, jesienią 2010 roku chodziło mi po głowie parę pomysłów, w tym taki, by wrócić do słuchania muzyki (bo wiele lat jej nie słuchałem, ot tak, po prostu - inne miałem zajęcia), więc pewnie odsłuchałem i coś z Massive Attack, skoro akurat tego roku nowa płyta wyszła. I oczywiście niewiele pamiętam. Pewnie to był Paradise Circus, bo co innego?
Potem od czasu do czasu albo ktoś podesłał linka w mailu, albo wrzucił coś na FB, no słuchało się. Bit był, nieoczywiste brzmienia też. Fajnie, miło nawet, choć nie słodko. I jakieś słowa tam też były, ale kto by to rozkminiał. Po co? Nucą, to wystarczy, a co nucą w sumie dla muzyki bez znaczenia. I kto by tam kupował lepsze pliki niż mp3 czy też rozglądał się za CD.
Piszę o psychopatologii odbioru współczesnej muzyki, bo bez uwzględnienia tej klasycznej, to znaczy normalnej, codziennej bylejakości, tego radosnego w sumie, bezustannego przenoszenia uwagi z jednego obiektu na drugi, moje skupienie się na jednej płycie przez siedem tygodni (a czas płynie!) przestaje być.
Właśnie, przestaje być, bo przecież i tak nie jest ważne.
I, dla wszelkiej jasności, zaznaczam, że niczego z Heligolandu poza youtubowymi empetrójkami nie słyszałem, więc gdybym miał być uczciwy, musiałbym przyznać, że owszem, słuchałem, ale nawet nie znam brzmienia tej płyty.

http://en.wikipedia.org/wiki/Heligoland_(album)

Playlista Heligoland na YouTube kanał Heligoland Life na Vimeo

Czytany 12274 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 sierpień 2014 15:07
Cezary K. Kęder

Cezary K. Kęder – pochodzi ze Śląska, a mieszka w Warszawie. Jest autorem. Ma profil na Facebooku.

Więcej w tej kategorii: « Heligoland (1) Heligoland (3) »

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.