czwartek, 01 marzec 2018 18:30

30-lecie kwartalnika „FA-art” - zbiórka!

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

 Drodzy odbiorcy, redaktorzy i autorzy kwartalnika, „FA-art” w 2017 i 2018 roku powinien cieszyć się 30. rokiem swojego istnienia...

 ...ale tak się na razie składa, że ostatnim numerem, który ujrzał światło dzienne, jest numer 4/2016. Tymczasem w kwietniu 2017 roku nastąpiła w kwartalniku znaczna zmiana - dotychczasowa redakcja, składająca się z przedstawicieli roczników 60., 70. i 80. przestała funkcjonować, wszystkie osoby ją tworzące, oprócz niżej podpisanego redaktora naczelnego, stały się współpracownikami pisma. Znaczny wpływ na tę zmianę miało porzucenie przez wydawców i współwydawców pisma idei składania wniosków o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury – w ostatnich latach było to 50 tys. zł rocznie. Porzuciliśmy zaś ją, widząc wyraźnie wiele rzeczy, które się dzieją w koło nas, w tym także tę, że nie stać nas na dalsze wykazywanie wkładu własnego, koniecznego by dofinansowanie od Ministerstwa Kultury otrzymać i rozliczać.
W takim stanie rzeczy wydawcy i współwydawcy nie mają żadnych środków na wydawanie kwartalnika, a skutki wykazywania wkładu własnego wiele osób związanych z pismem będzie odczuwać jeszcze przez długi czas. Być może jest to najlepszy moment, by spokojnie odejść, chcielibyśmy jednak na koniec zrobić coś dla artystów, przede wszystkim prozaików i poetów, a przy okazji zaznaczyć 30. rok naszego istnienia. Przygotowanie dwóch kolejnych edycji kwartalnika – pierwszej z numeracją 1-4/2017, dotyczącej prozy, wspomnieniowej, drugiej z numeracją 1-4/2018, poświęconej poezji, jak najbardziej współczesnej, byłoby – tak nam się wydaje – dobrym sposobem zakończenia działalności.
Od lipca 2017 roku podejmowaliśmy w tym celu wysiłki, przygotowując koncepcje tych edycji, kompletując składy osobowe ich redakcji, składając wnioski do instytucji i prowadząc rozmowy mające doprowadzić do pojawienia się finansów, jednak dziś jest już jasne, że jeśli chodzi o finanse, możemy liczyć wyłącznie na darowizny. Właśnie o darowizny na cele statutowe współwydawcy kwartalnika, Fundacji Otwarty Kod Kultury, Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) – nr KRS 0000172551, nr konta BRE Bank 18 1140 1010 0000 3124 7500 1001 – z intencją przeznaczenia tych darowizn na koszty wydania dwóch ostatnich edycji kwartalnika, chcemy teraz poprosić wszystkich naszych odbiorców.

== Na co zostaną przeznaczone zebrane pieniądze?

1. Koszty wydania numeru 1-4/2017 kwartalnika „FA-art” o objętości minimum 300 stron i zawierającego wybór tekstów prozatorskich z dotychczas wydanych numerów kwartalnika.
Wśród autorów, którzy dotychczas potwierdzili swój udział są: Marek K.E. Baczewski, Inga Iwasiów, Adam Kaczanowski, Marcin Karnowski, Ignacy Karpowicz, Piotr Kofta, Wojciech Kuczok, Miłka O. Malzahn, Robert Ostaszewski, Mariusz Sieniewicz, Grzegorz Tomicki, Adam Wiedemann, Michał Witkowski.
Autorów poprosiliśmy o wsparcie przedsięwzięcia poprzez rezygnację z honorarium za przedruk i uzyskaliśmy zgody.
Termin ukazania się numeru 1-4/2017 to marzec 2018 r.

2. Koszty wydania numeru 1-4/2018 kwartalnika „FA-art” zawierającego antologię wierszy współczesnych autorów polskich ułożoną pod hasłem „Zwięzła historia przyszłości”.
Planowana objętość antologii to 15 arkuszy autorskich.
Redaktorami antologii będą Miłosz Biedrzycki, Eliza Kącka, Konrad Kęder i Agnieszka Kozłowska.
O sfinansowanie tego projektu prosiliśmy we wrześniu 2017 r. Narodowe Centrum Kultury, ale nie uzyskaliśmy grantu.
Termin ukazania się numeru 1-4/2017 to październik 2018 r.

 

== Jaki jest nasz cel finansowy?

Koszty wydania numeru 1-4/2017 zawierającego wybór tekstów prozatorskich z dotychczas wydanych numerów kwartalnika szacujemy na 10 000 zł.
Koszty wydania numeru 1-4/2018 zawierającego antologię wierszy współczesnych autorów polskich szacujemy na 20 000 zł.

Sumując te kwoty nasz cel finansowy określamy na 30 000 zł

 

== Co zrobimy, gdy zbierzemy większą kwotę?

Jeśli zebrana kwota przewyższy nasz cel finansowy, przeznaczymy nadwyżkę na stworzenie i utrzymanie archiwum online kwartalnika „FA-art”.

 

== Jak możesz pomóc w zbiórce?

- Wpłać nawet drobną kwotę. Do osiągnięcia celu finansowego wystarczyłoby, aby każda z osób lubiących kwartalnik „FA-art” na Facebooku wpłaciła 10 zł.
- Przekaż 1% swojego podatku z rozliczenia za rok 2017 Fundacji Otwarty Kod Kultury (OPP) na koszty wydania kwartalnika „FA-art”. Nr KRS to 0000172551
- Zachęć osoby nieprzekazujące nikomu 1% podatku z rozliczenia za rok 2017 do przekazania go Fundacji Otwarty Kod Kultury.
- Przypomnij osobom, które przekraczają kolejne progi podatkowe, że darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) dokonane w ciągu danego roku można odliczyć od należnego państwu podatku za ten rok. To odliczenie jest możliwe niezależnie od przeznaczenia na jakąś organizację 1% podatku. Numer konta bankowego Fundacji Otwarty Kod Kultury to BRE Bank, 18 1140 1010 0000 3124 7500 1001
- Podziel się w mediach społecznościowych wspomnieniem związanym z kwartalnikiem lub opinią o nim w formie tekstu, zdjęcia lub nagrania wideo. Jeśli twoja opinia będzie szczera i pozytywna na pewno zachęci innych do wpłat. Strona kwartalnika na Facebooku
- Możesz skorzystać z wygodnej, bo szybkiej i nawet pozwalajacej zachować anonimowość, opcji wpłat przez stronę zrzutka.pl - link do zrzutki na numer 1-4/2017 zamieszczamy poniżej. Podziel się też z innymi bezpośrednim linkiem do tej zrzutki: https://zrzutka.pl/t5gkwn
 

== Jak odwdzięczymy się ofiarodawcom?

- Ofiarodawcy, który przekażą mniej niż 50 zł oraz prześlą Fundacji Otwarty Kod Kultury swój adres e-mail (prosimy o e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), otrzymają dostęp do wersji e-bookowych obu planowanych numerów kwartalnika oraz jako bonus dostęp do e-booka Alojz Trompka prezentuje polemiki, wąsy i piosenki.
- Ofiarodawcom, którzy przekażą 50 zł lub kwotę większą niż 50 zł oraz prześlą Fundacji Otwarty Kod Kultury swój adres korespondencyjny w Polsce (prosimy o e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), Fundacja Otwarty Kod Kultury oprócz e-booków oraz e-booka bonusowego dostarczy także po 1 egzemplarzu papierowym obu edycji kwartalnika.
- Każdy ofiarodawca, który wykaże taką wolę i odpowiednio wcześnie o tym poinformuje (prosimy o e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), może zostać wymieniony z imienia i nazwiska oraz wpłaconej kwoty w jednej z dwóch edycji kwartalnika, które planujemy wydać.


Konrad C. Kęder
Agnieszka Kozłowska

 

Czytany 5178 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 marzec 2018 14:40
Więcej w tej kategorii: « Zmiany w kwartalniku „FA-art”

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.