Bajki Baczewskiego

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Marek K.E.Baczewski: Bajki Baczewskiego
Wydawnictwo FA-art. Katowice 2012.
e-book: Wydawnictwo FA-art. Katowice 2012.

Najnowsza książka poety i prozaika Marka Krystiana Emanuela Baczewskiego. 192 strony intelektualnej jazdy bez trzymanki. Kupcie tę książkę swoim lub cudzym dzieciom jeśli chcecie za parę lat zyskać ich szacunek...

Pisarstwo Baczewskiego jest pełne paradoksów. Zdaje się bezceremonialne, dosadne, ale jednocześnie — w tych samych utworach — zdradza imponującą erudycję autora. Baczewski jest, czy też chce być, dziedzicem klasycznych i nowoczesnych arcypoetów, a przy tym występuje jako dziecko swych czasów, w których doszło do spektakularnej dewaluacji humanistycznej i artystowskiej tradycji.
Baczewski zmaga się w swojej książce z dziedzictwem racjonalnej, spekulatywnej, dialektycznej filozofii, zestawia ją z narracyjną logiką bajki, wykoślawia i doprowadza do absurdu, ujawnia jej (filozofii) konwencjonalność, ale też…poetycki walor. Bo też porażki filozofii (jej ograniczenia albo jej szaleństwa) okazują się wygraną literatury.

Krzysztof Uniłowski

Autor „Bajek Baczewskiego” udatnie łączy poetycką wrażliwość na słowo z prozatorską swadą. Interesują go przede wszystkim kwestie filozoficzne, takie chociażby jak natura bytu czy sens wiary. Brzmi to nieco nazbyt poważnie jak na bajkę? Dzięki niepowtarzalnemu stylowi prozy Baczewskiego — niekoniecznie. Mnoży on poetyckie metafory, ale jednocześnie potrafi tak „zakręcić frazą”, doprawiając ją ironią i dowcipem, że trudno się od tej prozy oderwać.

Robert Ostaszewski

Spis treści

Bajka o królewnie, której nie było
Czerwony kapturek
Kopciuszek
Lustro które mówi
Bajka o biednym rybaku i złotej rybce
Bajka o małym królu
Bajka o zagubionym zajączku
Ostatnia przygoda wesołego Robin Hooda
Bajka o królestwie niebieskim
Bajka o błędnym smoku i bezbłędnym rycerzu
Obcy
Bajka o przebudzonej królewnie
Bajka o wielkich podobieństwach i drobnych różnicach
Bajka o zamienionym żołnierzu
Krótka bajka o miłości
Bajka o pięknej królowej i źródle wody żywej

Strona książki na Facebooku

 

Zapraszamy na zakupy

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.