czwartek, 04 lipiec 2013 10:00

Wystawa „Formacja 1988. W obronie Uniwersytetu”

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

25. rocznica powstania kwartalnika literackiego „FA-art”

 

10 lipca 2013 r. (środa) o godzinie 14.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Formacja 1988. W obronie Uniwersytetu”, rozpoczynającej obchody 25. rocznicy powstania kwartalnika literackiego „FA-art”.

Początki pisma sięgają roku 1987 i są związane z działalnością grupy osób, która zdecydowawszy się na podjęcie nielegalnej, ale „naziemnej” działalności, stworzyła górnośląską część Ruchu „Wolność i Pokój” (WiP) oraz Śląski Ruch Ekologiczny (ŚRE). Grupa ta podjęła wiele inicjatyw wydawniczych oraz organizowała manifestacje i akcje protestacyjne. Tworzyli ją poloniści, socjologowie i prawnicy, należący do środowiska Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a spotykający się w schronisku studenckim Szczytówka, m.in.: Wojtek G. Jaroń (na zdjęciu), Rinaldo Betkiewicz (pierwszy redaktor naczelny gazety), Joanna Gepfert, Jan Mazurkiewicz, Maciej Muzyczuk, Krzysztof Pióro, Jan Sieracki, Waldemar Szymczyk, Jarosław Trela, Witold Trólka (twórca opracowania graficznego pierwszego „FA-artu”) i Wojciech „Tuś” Kisiel.

Pismo z założenia funkcjonowało poza cenzurą – za jego redagowanie groziły sankcje – a powstało w wyniku współpracy Ruchu „Wolność i Pokój” z artystami i ówczesnymi studentami śląskiej polonistyki, m.in. Konradem Kęderem (redaktorem naczelnym pisma od drugiego numeru) i Krzysztofem Uniłowskim. Po wydrukowaniu w 1988 roku pierwszego numeru kwartalnik ewoluował w kierunku pisma studenckiego, by kilka lata później przybrać już zdecydowanie literacki charakter.

Po 25 latach w miejscu manifestacji studenckich, których pretekstem była kwestia postulowanego zamknięcia ruchu ulicznego na uniwersyteckim odcinku ulicy Bankowej, podtekstem zaś – walka o autonomiczną przestrzeń Uczelni, zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt fotografii, dokumentujących tamte wydarzenia.

 

 

Jak to samo miejsce – między rektoratem Uniwersytetu Śląskiego a Wydziałem Nauk Społecznych – przedstawia się w 2013 roku? Czy poza ziszczeniem się wizji o braku ruchu kołowego na ulicy Bankowej przedstawiciele Formacji 1988 mogą mówić o swoim sukcesie? Jak z perspektywy czasu oceniają swoje działania sprzed ćwierćwiecza?

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

 


 

10 lipca 2013 r., godz. 14.00, ulica Bankowa (między rektoratem a Wydziałem Nauk Społecznych)

 

Organizatorzy:

Towarzystwo Literackie im. Teodora Parnickiego, Wydawnictwo FA-art, Fundacja Otwarty Kod Kultury we współpracy
z Uniwersytetem Śląskim, Fundacją „Wolność i Pokój” oraz ze Stowarzyszeniem „Pokolenie”, które udostępniło zdjęcia autorstwa Jarosława Krawczyka.


Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

 

ulotka do pobrania

www.FA-art.pl/25lat

10 lipca 2013 r., godz. 14.00, ulica Bankowa (między rektoratem a Wydziałem Nauk Społecznych)

Organizatorzy: Towarzystwo Literackie im. Teodora Parnickiego, Wydawnictwo FA-art, Fundacja Otwarty Kod Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem „Pokolenie” oraz Uniwersytetem Śląskim.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

 

www.FA-art.pl/25lat

Czytany 9538 razy Ostatnio zmieniany środa, 20 sierpień 2014 17:03

Media

może zainteresuje cię też…

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.