poniedziałek, 20 luty 2012 11:00

Migawka o Christianie Krachcie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Redakcja kwartalnika literackiego „FA-art” zaprasza na MIGAWKĘ o Christianie Krachcie, w której wezmą udział redakcyjni aparatczycy: Konrad C. Kęder i Robert Ostaszewski oraz (kto wie?) ich goście.

23 lutego 2012 r. godz. 19.00, Klub Migawka, Kraków, ul. Krakowska 27 (Kazimierz)

 

Tematem spotkania będą niemieckojęzyczni ciemnoskórzy Szwajcarzy opisani w książce Christiana Krachta Tu będę w słońcu i cieniu (Wydawnictwo FA-art, 2011), opublikowanej przy wsparciu Fundacji ProHelvetia. Możliwość nabycia książek Wydawnictwa FA-art po atrakcyjnych cenach niewykluczona.

Powieść przedstawia alternatywny bieg historii: Lenin w 1917 roku nie wyjeżdża do Rosji, ale pozostaje w Szwajcarii, wznieca w niej komunistyczną rewolucję, w wyniku której powstaje Socjalistyczna Republika Szwajcarii. Szwajcaria zaczyna kolonizować Afrykę i jest w ciągłym stanie wojny z innym totalitarnymi imperiami, zwłaszcza z federacją brytyjskich i niemieckich faszystów. Opowieść zaczyna się około roku 2010, jest przedstawiona z punktu widzenia czarnoskórego komisarza politycznego, który odbywa podróż do serca komunistycznego imperium - gigantycznej twierdzy Redity, wydrążonej w alpejskich górach, by aresztować wroga komunistycznej Szwajcarii - Brażyńskiego.
Na motywach powieści powstał muzyczny projekt „Tu będę” śląskiej grupy Fantazman, dla której inspirowane książką Christiana Krachta teksty napisał Cezary K. Kęder.

 „Wizyjna, ponura proza szwajcarskiego pisarza i dziennikarza mówi nam, że być może i tak mieliśmy w zeszłym stuleciu sporo szczęścia.”

Piotr Kofta, „Wprost”.

Christian Kracht (1966) – szwajcarski pisarz, dziennikarz, podróżnik. Pracował jako korespondent tygodnika „Der Spiegel” w Indiach, mieszkał w Bangkoku, podróżował po Azji, pisał reportaże, w latach 2004 – 2006 wydawał z Eckhartem Nicklem w nepalskim Katmandu czasopismo „Der Freund” (Przyjaciel), w latach 2006 – 2008 był felietonistą dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Od roku 2008 wraz z żoną, reżyserką Frauke Finsterwalder, mieszka w Buenos Aires. Opublikował kilka tomów reportaży i prozy podróżniczej oraz powieści „Faserland (1995), „1979 (2001), „Ich werde hier sein im Sonnenschein und im Schatten (2008) oraz „Imperium (2012). Polski przekład jego przedostatniej książki, autorstwa Doroty Stroińskiej, zatytułowany „Tu będę w słońcu i cieniu” (Wydawnictwo FA-art, 2011) jest pierwszą książką Christiana Krachta w języku polskim.

Konrad C. Kęder vel Cezary K. Kęder (ur. 1965), poeta, prozaik, autor tekstów Formacji Fantazman, krytyk literacki i redaktor. Opublikował ostatnio książkę poetycką „Straszny melodramat (no i to serduszko)” (2010) oraz zbiór szkiców o literaturze lat 90. „Wszyscy jesteście postmodernistami!” (2011), a zredagował książkę Christiana Krachta „Tu będę w słońcu i cieniu” (2011, przeł. Dorota Stroińska) oraz wybór „Poeci i poetki przekraczają granice. 100 wierszy” (2011).

Robert Ostaszewski (1972) - pisarz, krytyk literacki. Redaktor pism „FA-art”, „Dekada Literacka” i „Radar”. Autor zbioru felietonów „Odwieczna, acz nieoficjalna” (2002), powieści „Troję pomścimy” (2002), tomu opowiadań „Dola idola” (2005), książki krytycznoliterackiej „Etapy” (2008), powieści kryminalnej (napisanej z Martą Mizuro) „Kogo kocham, kogo lubię” (2010). W roku 2012 ukaże się jego kolejny kryminał (napisany z Violettą Sajkiewicz) „Sierpniowe kumaki”. Mieszka w Krakowie.

Patronat: Dom Norymberski

http://www.dom-norymberski.com | http://pl-pl.facebook.com/klubmigawka

 

Zapraszamy na stronę projektu „Tu będę” na której znajdują się informacje o autorze, tłumaczce, fragmenty książki, opinie o niej a także informacj i relacje z występów Formacji Fantazman, która promuje książkę.

Projekt „Tu będę” został dofinansowany przez Szwajcarską Fundację dla Kultury Pro Helvetia.

Czytany 910 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 05 kwiecień 2020 23:16
Więcej w tej kategorii: Imieniny Jana Kochanowskiego 2013 »

może zainteresuje cię też…

 • Powieka
  Powieka

  Adam Kaczanowski: Powieka
  Wydawnictwo FA-art. Bytom 1998.
  e-book: Wydawnictwo FA-art. Katowice 2015.

  Pierwsza książka w dorobku wyróżniającego się poety najmłodszej generacji. Tom Powieka przynosi utrzymaną w formie szkicu (część pierwsza) i filmowego scenariusza (część druga) swobodną parafrazę historii Batmana.

  w poezja Czytaj dalej...

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.