poniedziałek, 18 luty 2013 10:11

Wieczór Jáchyma Topola

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Wydawnictwo FA-art oraz katowicka Hospoda zapraszają 28 lutego (czwartek) o godzinie 19 na imprezę dedykowaną jednej z najbardziej wyrazistych postaci czeskiego undergroundu – pisarzowi Jáchymowi Topolowi.

 

 

 

  

 

O urodzonym w roku 1962 autorze wiemy m.in., że podobnie jak większość literatów i ludzi sztuki pozostających w latach 80. poza oficjalnym obiegiem pracował fizycznie: był magazynierem, palaczem, piekarzem, kierowcą. Aby wykręcić się od służby wojskowej, poddał się leczeniu psychiatrycznemu. Jednocześnie od roku 1985 aż do połowy lat 90. był głównym motorem niezależnego czasopisma „Revolver Revue”.

28 lutego o godzinie 19 o jego życiu i twórczości opowie nieco więcej Marcin Babko, dziennikarz, artysta audiosfery, wydawca i tłumacz prozy Topola na język polski w jednej osobie. Tematem przewodnim wystąpienia będzie powieść „Anioł” (FA-art, Bytom 2002), którą wszyscy goście Hospody otrzymają tego dnia w prezencie od naszego wydawnictwa. 

W trakcie wieczoru poznamy również muzyczną twarz Topola – piosenkę „Nebe je rudý” z repertuaru Moniki Načevej wykona zespół Fantazman. Będzie to premierowe wykonanie tego utworu przez formację tworzącą muzykę elektroniczną z elementami gitarowymi, inspirującą się literaturą. Ponadto usłyszymy nowe aranżacje kompozycji umieszczonych na debiutanckim krążku grupy zatytułowanym „Tu będę”

Wieczór Topola odbędzie się w ramach dwudniowego projektu „Spotkania z czeską awangardą" (27-28.02), obejmującego także koncert Duo Desi. Projekt objęto mecenatem miasta Katowice oraz patronatem Czeskiego Centrum i Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Patronami medialnymi wydarzeń są: portal Novinka.pl, Ultramaryna oraz Antyradio.

 

Więcej informacji na Facebooku.

Czytany 6483 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 listopad 2015 23:12

może zainteresuje cię też…

 • Rezydenci
  Rezydenci

  Adam Ubertowski: Rezydenci
  Wydawnictwo FA-art. Bytom-Katowice 2005.

  Rezydenci to zabawna i pouczająca historia o leniwym diabełku, który pojawia się w Trójmieście. Złamanych zostanie kilka życiorysów, zbankrutuje jakaś firma, zniknie bez śladu najważniejszy człowiek w tym kraju. Ktoś inny, na odmianę, spotka miłość swego życia. Nasz diabełek dokona tego w banalnie prosty sposób. Udziela wszystkim po kolei tej samej rady: „Sam Pan/Pani wie najlepiej, jak należy postąpić”. Powiastka Ubertowskiego uczyłaby zatem, że w duszy każdego z nas drzemie rebeliancka potrzeba uwolnienia się od tego, co jest oficjalnie dziełem naszego życia, że jakkolwiek ułożyłoby się nasze życie, nie potrafimy się z nim pogodzić. [Krzysztof Uniłowski]

  w proza Czytaj dalej...

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.