piątek, 30 grudzień 2011 12:41

Adam Ubertowski: Trans-Syberia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wybrzeże i Wydarzenia, skądś znane, ale jakby inne, Alternatywne.

Drobni kombinatorzy, byli funkcjonariusze, zwykli zjadacze chleba, ambitne podrostki.

Żony, nauczycielki i piękne córki. 

Trans-Syberia

 

Zamów książkę w sklepie FA-artu

 

Wydawnictwo FA-art. Katowice 2010, ss. 256, format 195x125. ISBN 978-83-60406-08-3

Spotkania promocyjne

Wydawnictwo FA-art zaprasza na spotkania promujące powieść Trans-Syberia Najbliższe odbędą się:

 

Strona książki na Facebooku: http://www.facebook.com/TransSyberia2010

Odbyły się:

14.04.2011 - Katowice, Pub Morrison Hotel (ul. Mariacka 20).
Spotkanie prowadził Konrad Kęder

31.03.2011 - Sopot, Spółdzielnia Literacka (ul. Króla Jana Kazimierza 2).
Spotkanie prowadził Przemysław Gulda

O autorce

Adam Ubertowski – ur. w 1967 r. Autor powieściPodróż do ostatniej strony (1995), Szkice do obrazu batalistycznego (1998), Szczególny przypadek pani Pullmanowej (2001), Bicz Boży(2003), Rezydenci (Wydawnictwo FA-art, 2005),Trans-Syberia (Wydawnictwo FA-art, 2010) oraz powieści kryminalnej Inspektor Van Graaf. Mieszka i tworzy w Trójmieście. 

 

O książce

Wybrzeże i Wydarzenia, skądś znane, ale jakby inne, Alternatywne. Drobni kombinatorzy, byli funkcjonariusze, zwykli zjadacze chleba, ambitne podrostki. Żony, nauczycielki i piękne córki. Trans-Syberia

opis na okładce

Fragmenty 

„Ludzi ogarnęła prawdziwa gorączka. Po pięćdziesięciu latach życia z dnia na dzień, bez widoku na przyszłość ciekawszego niż przez domowy wizjer, dwie odmienne generacje ogarnęło to samo przeświadczenie, że prawdziwe życie jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy wychylić się z okna, wspiąć się na palce, wejść na pierwszy stopień schodów, by dosięgnąć tego wszystkiego, czego pozbawiano ich przez minione lata. Nie było wokół człowieka, który nie splunąłby z pogardą na swoją własną młodość, nie miałby ochoty przekreślić tego, co dotąd uważał za bezcenne.”

 

Opinie o książce 

Ubertowski rozprawia o pokoleniu, na którego oczach zmieniał się w Polsce system, z komunistycznego na kapitalistyczny. Autor „Szkiców do obrazu batalistycznego” kreśli biografie zarówno tych, którym się udało, jak i tych, którzy ponieśli klęskę. Stąd dwie – zróżnicowane pod względem zapisu – osobne, przeplatające się ze sobą i wzajemnie się dopełniające, narracje. Obok niepotrafiącego odnaleźć się w nowych warunkach społeczno-polityczno-gospodarczych byłego funkcjonariusza Rottera pojawi się choćby starszy syn Trockiego – Piotr, który dorobi się, obstawiając na giełdzie. Ubertowski w „Trans-Syberii” odtwarza klimat przełomu, sugestywnie pokazując, jak początkowa dezorientacja mieszała się z obawami i radością. Sopocki pisarz przypomina pierwsze reakcje na hamburgery, hipermarkety czy telefony komórkowe, podkreślając, że przemiana realna (transformacja ustrojowa) oznaczała także metamorfozę wewnętrzną, mentalną. 

Agnieszka Nęcka ArtPAPIER nr 7 (175) / 2011.

Materiały prasowe

rozmowa z autorem „Gazeta Wyborcza”, „CJG - Trójmiasto” z 27.12.2010

okładka książki (jpg, 150 dpi, 560 kb)

okładka książki (jpg, 72 dpi, 300px szerokości, 120 kb)

Czytany 3858 razy Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2012 16:42

może zainteresuje cię też…

 • Dotyk światła
  Dotyk światła

  Justyna Budzik: Dotyk światła. O zmysłowym doznawaniu kina.
  Wydawnictwo FA-art. Katowice 2012.
  e-book: Wydawnictwo FA-art. Katowice 2013.

  Do kina czy na film? „Zawsze do kina” — odpowiada Justyna Budzik w fascynującej książce o przestrzeniach kina. Sala kinowa to tylko jedno z wielu opisywanych przez nią miejsc, gdzie „rozpościera się pełna niuansów przestrzeń kinematograficznego doznania, w którym wzrok miesza się z dotykiem, zapachem, węchem i smakiem”.

  w publikacje naukowe Czytaj dalej...

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.