niedziela, 14 grudzień 2014 14:16

Stacja Dobra Książka

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Odnowiony budynek dworca PKP we Wrocławiu robi wrażenie. Zachowano XIX-wieczny klimat i zatroszczono się o detale, co zdecydowanie cieszy oko. Wrocławskie Targi Dobrych Książek nie mogłyby się chyba odbywać w miejscu bardziej urokliwym.

Dwudziesta trzecia edycja Targów trwała od 4 do 7 grudnia 2014, w tym czasie ponad trzydzieści pięć tysięcy zwiedzających wypełniło przestrzeń pomiędzy stoiskami stu pięćdziesięciu wydawców, a także sale, w których można się było spotkać z prawie setką autorów. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych – zajęcia dla nich zorganizowały CzasDzieci i park rozrywki edukacyjnej Humanitarium.

Dużo spotkań, poprowadzonych zgrabnie i merytorycznie, z pisarzami ciekawymi i liczącymi się na polskim rynku literackim – m.in. Iwoną Chmielewską, Ignacym Karpowiczem, Olgą Tokarczuk, Andrzejem Stasiukiem – z pewnością stanowiło ważny, choć nie jedyny, powód, by w tych dniach odwiedzić Wrocław. Czytelników przyciągały także fantastyczne promocje na stoiskach wydawnictw i dużo, dużo nowych pozycji w cenach prawie antykwarycznych.

Podczas otwarcia Targów, 4 grudnia, został ogłoszony werdykt konkursu na Najlepszą Książkę Roku 2014 „Pióro Fredry”. Jury, w skład którego wchodzili wybitni przedstawiciele środowisk naukowych i artystycznych, oceniało wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także poziom edytorski oraz ty-pograficzno-artystyczny zgłoszonych pozycji. Zdecydowano się uhonorować pięć książek: nagrodę główną przyznano Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce Krzysztofa Karpińskiego, wyróżniono także: Beksińskich. Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej, nowe wydanie Don Kichota z Manczy, Jak działa architektura. Przybornik humanisty Witolda Rybczyńskiego oraz Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk.

Wrocławskim Targom promocja literatury wychodzi znakomicie, z pewnością są imprezą, którą warto na stałe wpisać w kalendarz.

Więcej zdjęć autorstwa Ilony Chylińskiej i Magdaleny Podleszańskiej w galerii.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek na Facebooku.

Przygotowała: Magdalena Podleszańska, projekt Kultura Działa

Czytany 4648 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 listopad 2015 01:05

może zainteresuje cię też…

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.