Zimno

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Piotr Czakański: Zimno
Wydawnictwo FA-art. Katowice 2006.
e-book: Wydawnictwo FA-art. Katowice 2015.

Zimno to powieść, której bohaterem jest śmiertelnie chory mężczyzna. Jako dziecko cudem ocalał po wymordowaniu przez hitlerowców swojej rodziny za ukrywanie Żydów. Uratowany przez księdza, wychowywany przez zakonnice, a później przybranych rodziców próbuje, na podstawie strzępków ocalałych fotografii, wyobrazić sobie biologicznych rodziców, rodzeństwo i swoje dzieciństwo. Tytułowe zimno jest przede wszystkim metaforą świata, w którym przyszło żyć bohaterowi. Powieść oszczędna w słowach, ale o wielkiej sile wyrazu.

„I jak ja mam nie chcieć marzyć o majowej łące czterdzieści siedem, gdzie z Leną zbierałbym żabki. Lena Pedagog, ucząc mnie liczenia, na razie do dziesięciu, tłumaczy, co to skrzek, i że małe żabki wyrastają czasami na skrzeczące ropuchy. Potem każe mi przyrzec, że nigdy, ale to przenigdy nie wsadzę żabie słomki w tyłek, by porzucić ją nadmuchaną na gościńcu, zaraz za suszarniami desek i nasłuchiwać huku żaby rozjeżdżanej przez ciężarówki, wywożące deski z tartaku. Nie chce mnie widzieć, gdy kwiczę niczym osioł, z grupką chuliganów z sąsiedztwa. To za sprawą Leny przynoszę do domu bukiety i wiedzę o polnych kwiatach. Szczerze mówiąc, powinna darować mi kucie łacińskich nazw, ale jeżeli uzna, że mam ćwiczyć umysł, to zgoda. Mógłbym dzięki temu spędzać z nią więcej czasu na łące. Może nawet udałoby się ją uprosić, byśmy razem zasnęli. Z początkiem maja chłód mógłby jeszcze ciągnąć z ziemi, więc opatulilibyśmy się wełnianym kocem. Może pozostawionym nam przez wyzwalających nas żołnierzy. Puk, puk! Wtulam swoje wymarznięte trzyletnie stopki w nastoletnie uda Leny i zasypiam w spokoju. Lena nasłuchuje mojego oddechu. Naciąga na moją głowę koc. Czuję jego wilgoć, ale jestem bezpieczny. Dopiero wtedy zrozumiałbym, że wojna nie wróci”.

(fragment)

 

Na podstawie powieści został przygotowany monodram Piotra Warszawskiego pt. Lena (premiera 5 grudnia 2015 r.)

 

Piotr Czakański (ur. 1965), polski pisarz, stypendysta Stiftung Preussische Seehandlung (Berlin) i KulturKontakt (Wiedeń). Współtwórca kwartalnika literackiego „FA-art" oraz kurator wystawy poświęconej życiu i twórczości Franza Kafki (prezentowanej m.in. na krakowskim Kazimierzu). Wraz z aktorem Teatru Cricot 2 Stanisławem Rychlickim założył Teatr „Ecrit”. Opublikował powieści Pierrot i Arlekin, Ostatnia amerykańska powieść, Aj oraz Zimno. Tłumaczony na język niemiecki. W przygotowaniu powieść „Peregrinus”. Z austriackim dyplomatą Rembertem Schleicherem (Wiedeń) wydał monografię Bajit Chadasz zaś z ks. Arturem Stopką Siedem dni w Internecie. Współtwórca Radia eM 107,6 FM. Inicjator i pomysłodawca wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Współautor ogólnopolskich kampanii reklamowych produktów z branży spirytusowej, budowlanej i wydawniczej. Producent megawidowisk  Franciszek - wezwanie z Asyżu (2013), Exodus (2014), Peregrinus (2015) oraz musicalu Jonasz (2015).

 

Zapraszamy na zakupy

Więcej w tej kategorii: « Wściekłe owce Nie ma mono »

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.