sobota, 28 listopad 2015 14:54

Monodram Lena na podstawie powieści Piotra Czakańskiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

5 grudnia 2015 r. o godz. 19.00 w Pałacu Młodzieży w Katowicach (ul. Mikołowska 26) odbędzie się premiera monodramu Piotra Warszawskiego pt. Lena.

 

Monodram zatytułowany Lena powstał na podstawie powieści Piotra Czakańskiego Zimno.
Bohaterem jest samotny mężczyzna o silnej osobowości. Opowiadając historię swojego życia, splecioną z losami dwóch zaprzyjaźnonych rodzin - Polaków i Żydów - Zygmunt mówi: Jestem, jak te pomięte sreberka, tylko trochę mniej sam. Sreberka i fotografie są symbolami strzępków pamięci ocalałego w grobie zamordowanej rodziny i sąsiadów. Uratowany przez proboszcza, wychowywany przez zakonnice i przybranych rodziców zostaje właścicielem dobrze prosperującego tartaku. Siłę do życia w metaforycznym zimnie świata podsyca imaginacja dzieciństwa z biologicznymi rodzicami i rodzeństwem oraz sąsiadami. Kluczową postacią dla bohatera jest Lena, partnerka zabaw i dziecięcych uniesień, niezmiennie związana ze wspomnieniem wojny. Lena - uosobienie witalności, ciepła, lojalności i przyjźni, a może nawet niespełnionej miłości. To obraz Leny widzi przez wszystkie lata w twarzach dzieci dotkniętych wojną. Lecz tylko przy Lenie może o wojnie zapomnieć.
Odtwórcą roli Zygmunta i reżyserem monodramu, według scenariusza Iwonny Trenkner, jest Piotr Warszawski, znany katowickiej publiczności jako Dobry Jacek z megawidowiska Peregrinus. Kompozytorem i wykonawcą muzyki jest Jacek Dzwonowski. Autorem fotografii, stanowiących jeden z elementów scenografii, jest światowej sławy artysta fotografik Lam Duc Hien.
Oszczędna w słowach lecz o niesłychanej sile wyrazu powieść Piotra Czakańskiego Zimno jest dostępna w formie elektronicznej:
https://www.fa-art.pl/ksiazki/item/192-zimno

Bilety w cenie 25 i 35 złotych do nabycia na TICKETPORTAL:

http://www.ticketportal.pl/search2.asp?ID=22150&ID_Objekt=200525

oraz w kasie głównej Ticketportal – Plac Sejmu Śląskiego 2 (budynek CK Katowice) oraz na godzinę przed planowaną premierą w sali Teatralnej Pałacu Młodzieży.

Czytany 17568 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 29 listopad 2015 18:09

Strona www.FA-art.pl wykorzystuje informacje przechowywane w komputerze w formie tzw. ciasteczek (cookies) do celów statystycznych. Dowiedz się więcej.